Su yumuşatma işlemi iyon değiştirme yöntemiyle gerçekleşmektedir. İyon değişimi sertliğe sebep olan kalsiyum ve magnezyum iyonlarını içeren suyun, sodyum formunda katyonik bir reçineden geçirilmesi suretiyle gerçekleşmektedir. Sert su sodyum bazlı katyonik reçineden geçerken içerisindeki sertlik iyonları (Ca+2 ve Mg+2); reçineye bağlı bulunan Na+ iyonları ile yer değiştirir. Belli miktarda sert su reçine yatağından geçtikten sonra, reçine tanecikleri tamamıyla, sertlik mineralleriyle kaplanır. Bu durumda sertlik minerallerinin tutulması son bulur. Sertlik iyonlarının tekrar sudan tutulabilmesi için reçine taneciklerinin sertlik minerallerinden kurtarılarak tekrar sodyum taneciklerinin bağlanması gereklidir. Bu işleme ‘rejenerasyon’ adı verilir. Rejenerasyon işlemi, geri yıkama, tuzlu su emiş, yavaş durulama, hızlı durulama ve tuzlu su dolum olmak üzere 5 ana aşamadan oluşmaktadır. 5 aşamanın tamamlanması sonucu reçine, kalsiyum (Ca+2) ve Magnezyum (Mg+2) iyonlarını bırakırken, sodyum (Na+) iyonlarını tekrar kendine bağlar ve servis pozisyonuna hazır hale gelir. E-Soft dizaynı yapılırken reçine tankı içine yerleştirilecek olan reçine miktarı ham su karakterine, günlük ortalama debi ve su tüketimlerine bağlı olarak hesaplanır. Ayrıca rejenerasyon işlemi, zaman kontrollü veya debi kontrollü olarak sağlanabilmektedir.

Su Yumuşatma Cihazı Ne Yapar? •Kazan, boru ve tesisatlarda kireç taşı oluşumunu engeller, oluşmuş kireci zamanla söker, böylece özellikle ısıtıcı elemanların verimini arttırır. •Ürün hammaddesi olarak kullanılan sularda formül sapmalarını, lekeleri azaltır, •Deterjan kullanımını %60’a varan oranında azaltır. •Saç ve ciltte kısa zamanda belirgin bir parlaklık ve yumuşama oluşturur.

Su Yumuşatma Cihazı Ne Yapmaz? •Su Yumuşatma Cihazı sudaki partikülleri ve kumu filtrelemez, yani bir filtre değildir. •Sudaki bakterileri veya nitritleri/nitratları yok etmez; Ters osmoz sistemleri gibi suyunuzu “sağlıklı” içme suyu haline getirmez. •